Fretka na dworze – spacer, transport, ubranka

Fretka, fredzia, tchórzofretka, takie i inne nazwy stosuje się na określenie, małego sympatycznego zwierzątka, udomowionego wiele lat temu. Dzisiaj można go spotkać w domach i mieszkaniach. Jest to miły kompan, na co dzień, wprowadzający do domu, pozytywną energię, czasami trochę zamieszania a przede wszystkim mnóstwo radości. Można się z nim bawić, przytulać go, głaskać, a nawet sama fretka oswojona chętnie zaczepi swego właściciela by się z nią zabawił. Zaczepki te polegają na delikatnym podszczypywaniu w rękę, gryzieniu i figlowaniu. Czasami zachowanie takie może oznaczać, chęć wyjścia na spacer.

Tak na spacer! Fretki łatwo przystosowują się do chodzenia na smyczy. Częściej są to specjalne szelki, pozwalające wygodnie prowadzić zwierzę i dające mu komfort. Nie trzeba trzymać fretki non stop w czterech ścianach. Choć to rzadki widok i debiutujący właściciele fretek z pewnością z wahaniem podchodzą do tego pomysłu można śmiało brać fretkę na spacery po chodniku, do lasu, na łąkę lub do parku. Kupić trzeba odpowiedni sprzęt. Szelki czy smycz nie mogą krępować zbytnio fretki, ma ona odczuwać przyjemność ze spaceru.

Rozmiar fretki ma tutaj znaczenie, ponieważ udając się po te akcesoria do sklepu łatwiej dobierzmy odpowiednie. Nawet, jeśli zauważymy wzmożone zainteresowanie przechodniów czy też nawet oburzenie w związku z tym, że tak małe zwierzątko jest na uwięzi, zawsze można przystanąć porozmawiać, wytłumaczyć. Często też ludzie nie wiedzą, jaki to rodzaj zwierzaka. Jest to sytuacja jak najbardziej normalna. Większość szelek na spacery ma regulację i takie najlepiej wybierać. Ponadto powinny być małe dostosowane do ciała fretki; wąskiego i długiego. Mimo obaw, że zwierzę poczucie ból czy zbytnie skrępowanie szelki muszą być dosyć ciasne, ponieważ fretka łatwo poradzi sobie z nimi i uwolni się uciekając, co może mieć opłakane skutki zwłaszcza przy ruchliwej drodze. Również obce psy, są zagrożeniem dla fretek, które mogą skończyć bardzo źle w ich paszczy.

Jeśli planujemy miłe spacerki w lesie z fretką, koniecznie zaszczepmy ją przeciw wściekliźnie. Kąpiel po spacerze także będzie wskazana, zwłaszcza, jeśli zwierzę podczas figli mocno się pobrudziło. Okazuje się, że fretka może towarzyszyć nam nie tylko w domu, ale i poza nim. Wtedy i zwierzę i jego właściciel mogą zarzywać ruchu na świeżym powietrzu.