Jak dbać o fretkę

Dbałość o każdego zwierzaka domowego, to ważna sprawa. Pozwala to nie tylko zachować czystość w domu czy mieszkaniu, ale również uchronić zwierzę od chorób. Udomowione zwierzęta zwłaszcza cały czas przebywające w mieszkaniach nie mają naturalnej odporności tak jak ich przodkowie (w wypadku fretki tchórz dziki) czy egzemplarze żyjące na wolności, obcujące w ekosystemie naturalnym. Ich organizmy nie radzą sobie z pasożytami, stąd mogą występować typowe dla fretek choroby. Takowe, mogą pojawiać się nawet, jeśli dbamy o higienę i właściwe żywienie zwierzęcia, jednak znacznie rzadziej niż o fretek, które nie mają dobrych warunków.

Dbałość o tchórzofretkę to wszystko: zabawa z nią, kąpiel, kupno odpowiedniej klatki, wybór właściwego pożywienia, okazywanie dużo uwagi a także wychodzenie z nią na spacery. Niektórzy mogą myśleć, że fretki podobnie jak tchórz żyjący na wolności, wydzielają nieprzyjemny zapach. Istotnie mają one swój specyficzny zapach, jednak udomowione fretki w znacznym stopniu utraciły zdolność wydzielania intensywnej woni, którą na wolności ich dzicy kuzyni, stosują do koniecznej samoobrony, wypadku zagrożenia życia. Normalnie hodowana fretka ma swój specyficzny zapach, jednak nie da się go zlikwidować kąpiąc zwierzaka, trzeba się do niego przyzwyczaić.

Ponadto nie jest ona intensywny. Często niesterylizowane samce, mogą wydzielać mocniejszą woń, jednak zniknie ona po zabiegu. Sama kąpiel wskazana jest tylko raz na jakiś czas na przykład, kiedy zwierzak pobrudzi się na spacerze. Należy go wtedy umyć używając szamponu dla szczeniąt, fretek lub szarego mydła. Po tym zabiegu futro musi być dokładnie wysuszone, a zwierzak nie może przebywać w pomieszczeniu gdzie są przeciągi bezpośrednio po kąpieli. Czesanie fretek jest konieczne tylko w okresie linienia. Pomaga ono szybciej pozbyć się zbędnego futra.

Pazurki natomiast obcinać powinno się, co 7-10 dni i montować zwierzakom drapaki, pomagające ścierać pazury. Dla właściwej higieny fretki, trzeba utrzymywać w czystości kuwetę. Raz w tygodniu usuwać żwirek i myć ją. Warto mieć nie tylko jedną kuwetę w klatce, ale także poza nią. Fretki zajęte zabawą, niechętnie wracają do klatki. Stosujemy do kuwet dla fretek żwirek koci, który musi być usunięty w całości z kuwety raz na tydzień.