Klatka i karma dla fretki

Jak każdy inny domowy zwierzak fretka, musi posiadać swój kąt. Psy i koty mają legowiska króliki i chomiki klatki. Dla fretki także można wybrać klatkę, lub legowisko w zależności od temperamentu zwierzaka i tego co zwyczajnie bardziej nam odpowiada. Co ważne nie należy fretki zamykać w klatce na siłę. Odbierze to jako agresję i tym samym się odwdzięczy właścicielowi, chodzi raczej o transport zwierzęcia, klatka będzie pod tym kątem bardziej praktyczna. Nadto dzięki niej łatwiej nauczymy tchórzofretkę porządku. Pozytywne nawyki to kwestia odrobiny tresury, oswojenia zwierzaka zwłaszcza adoptowanego. Jeśli będzie miała swoje posłanie, nie będziemy mieć problemu z fretką śpiącą w naszym lub dziecka łóżku. Musi ona znać swoje miejsce.

Dodatkowo klatka da jej schronienie zawsze kiedy zwierzę poczuje lęk przed człowiekiem, odgłosami czy innym zwierzęciem. Jeśli mamy zamiar rozmnażać i hodować fretki, koniecznie trzeba zapewnić im wygodne i przestronne klatki, zwłaszcza do przebywania wraz z młodymi. Jest to istotne gdyż mama fretka musi czuć się bezpieczna, nie może być drażniona przez ludzi, w przeciwnym wypadku może pożreć swoje młode w stresie. Wygodne może być legowisko z daszkiem, jednak trudniejsze do utrzymania higieny, klatka pod tym względem sprawdza się lepiej. W sklepach zoologicznych i z wyposażeniem dla zwierząt domowych, znaleźć można całe mnóstwo, ciekawych, legowisk dla fretki. Niektóre są naprawdę nietypowe.

Ciekawym dodatkiem, którym fretka na pewno się zainteresuje jest drapak. Co do samej klatki, może się w niej znaleźć mały hamak do wylegiwania się. Fretki lubią takie przytulne legowiska. Poza klatką zapewnić zwierzątku futerkowemu trzeba pożywienie. W naturze fretka jest doskonałym myśliwym i żywi się gryzoniami, ptakami, czasem również małymi rybami. Jedząc surowe mięso były narażone na zjadanie również pasożytów z nim znajdujących się.

Udomowione fretki nie są do tego przystosowane, tak więc podaje się im specjalną karmę i mięso wyłącznie świeże. Są do kupienia gotowe karmy dla fretek, a w nich zawarte witaminy i mikroelementy, których z samego mięsa nie pozyska organizm zwierzaka. Dodatkowo podawać fretce trzeba owoce i warzywa w niewielkich ilościach a świeże mięso najlepiej przed podaniem zamrozić i karmić fretkę rozmrożonym, to zabije pasożyty.