Najczęstsze choroby tchórzofretek

Fretka jest zwierzakiem futerkowym i podobnie jak inne udomowione czworonogi może zapadać na rozmaite choroby. W naturze, znacznie mniej jest na nie narażona, gdyż zyskuje ekosystemową odporność. W domu lub mieszkaniu nie może jej nabyć a nadal bywa narażona na czynniki chorobotwórcze. Są nimi pasożyty występujące w surowym mięsie, bakterie, jakimi może zarażać się od innych zwierząt oraz na spacerach, a ponadto wiele chorób nie jest uzależnionych od czynników zewnętrznych, ale genetycznych. Zdarza się i tak, że fretki zapadają na podobne jak ludzie schorzenia: ślepota, nowotwory, przeziębienia, zapalenie płuc itp.

Jeśli mamy pierwszy raz pod swoją opieką takiego pupila, trzeba bezwzględnie chronić go przed tym co może mu zagrażać. Warto, jeśli spacerujemy w fredzią po lesie zaszczepić ją przeciw wściekliźnie. Takie miejsca mogą być źródłem zakażenia i niebezpieczeństwem dla ludzi. Także przed kleszczami chrońmy fretki. Jest ich sporo nie tylko w lasach, ale w parkach i na osiedlach gęsto obsadzonych drzewami. Choroby odkleszczowe tak samo zagrażają ludziom jak i fretkom. Pasożyty, które nie szkodzą innym zwierzakom, psom, kotom, żyjącym na wolności, w organizmie domowej fretki, dokonają spustoszenia, dlatego higiena jest bardzo ważna.

Po spacerze, trzeba futrzaka dokładnie obejrzeć,  wykąpać a być może nawet odrobaczanie będzie wskazane. Zabiegi takie są także ochrona dla ludzi i przede wszystkim dzieci przebywających w otoczeniu fretki, bawiących się z nią, dotykających jej itd. Nie rzadkim jest przeziębienie u fretek, może być ono spowodowane samym wyjściem na spacer. Wtedy zwierzak jest osowiały, nie ma apetytu, kicha, gorączkuje. Mogą temu towarzyszyć zapalenie spojówek lub ucha. Najniebezpieczniejszą z chorób, w większości powodującą śmierć fretki jest nosówka. Rozwój choroby w przypadku zarażenia od innej fretki trwa około 12 dni, psi wirus rozwija się w 20 a nawet 40 dni od zarażenia.

Objawy to bardzo wysoką gorączka, biegunka, krosty i zaczerwieniona skóra, kaszel a w ostatnim stadium skurcze mięśni i wydzielanie dużych ilości piany. Inne poważne zagrożenie dla fretki to grzybice. Mogą wywoływać łysienie ogonka, a w tym miejscu pojawiają się krosty i zaczerwienienia. Zwierzak się wtedy drapie i sam wygryza częściowo futro. Dbać należy więc nie tylko o akcesoria i zabawki dla fretek, ale właściwe szczepienia i leki w chorobie.