Rozmiary, umaszczenie, długość życia fretek

Myśląc o fretce każdy z nas wyobraża sobie smukłe, futerkowe zwierzątko, zgrabnie poruszające się o malutkich czarnych oczkach. Tchórzofretki zdobywają coraz większą sympatię hodowców jak i osób prywatnie chcących adoptować fretkę, jako zwierzę domowe. Nie wyróżniają się one specjalnie na tle innych towarzyszy domostw człowieka. Wymagają odpowiedzialnej opieki, klatki, jako miejsca wypoczynku i schronienia oraz dobrze dobranego pożywienia. Więc jak kot, pies, świnka morska czy królik, są zwierzątkami, które po udomowieniu przez człowieka są zdane na jego łaskę. Tym co może zwracać szczególną uwagę, osób zastanawiających się nad kupnem fretki to zdjęcia, zwierzaków wyprowadzanych na smyczy.

Nie jest to dla nich sytuacja niekomfortowa, one uwielbiają chodzić na spacery, kiedy przyzwyczają się do smyczy, będą odczuwać radość z wycieczek ze swoim opiekunem. Tego niestety nie da się wykonać w przypadku królika czy kota. A fretka przystosowuje się do tego bardzo szybko. Zanim jednak będziemy cieszyć się z jej obecności w domu, musimy się zastanowić, jakiego rodzaju ma być to fretka. Różnią się one między sobą umaszczeniem. Najczęściej występującymi są fretki o brunatnym lub ciemno szarym ubarwieniu futerka.

Tym samym przypominają swojego przodka dzikiego tchórza. Tchórzofretka o typowym wyglądzie ma zazwyczaj białe futerko na pyszczku, wokół, oczu i na uszkach a reszta jej ciała pokryta jest futrem ciemnym. Jednak w wyniku tak zwanej selektywnej hodowli uzyskano fretki o innych umaszczeniach. Oficjalnie wyróżniono 8 typów kolorystycznych dla fretki a są nimi: albinos, czarna, czarno- brązowa, szampańska, brązowa, cynamonowa, czekoladowa i biała ciemnooka. W kwestii rozmiarów, odmiany kolorystyczne nie cechują się zróżnicowanymi rozmiarami.

Dorosły samiec może ważyć do 3 kg i liczyć do 40,5 cm a samiczka dwa razy mniej około 1 kg i posiadać ciało o długości do 35 cm. Fretki mogą żyć najdłużej około 10 lat, ale zdarza się, że żyją nieco dłużej lub krócej, wiele zależy od przebytych chorób, trybu życia zwierzaka oraz jego odżywiania. Opieka nad fretką może się okazać prawdziwą frajdą a tym samym zyskać można wiernego przyjaciela, kompana do zabaw, który stanie się członkiem rodziny.