Zachowanie, oswajanie, tresura

Fretki to zwierzaki spokojne, o wyglądzie jakie odziedziczyły po swoim przodku tchórzu dzikim. Zostały udomowione i dzisiaj stanowią fajne towarzystwo dla ludzi. Kto już ma takiego malutkiego przyjaciela w domu wie, że to sporo radości i satysfakcji. Oczywiście, trzeba się nim właściwie zajmować. Ważne jest aby zapewnić klatkę dla fretki. Bo choć nie będzie spędzać tam wiele czasu, stanie się ona dla niej azylem, miejscem odpoczynku a i łatwiej nauczymy porządku pupila. Każde zwierzę domowe, jeśli ma swoje posłanie, klatkę, legowisko, wie, że tam jest jego miejsce. Dlatego nie kładzie się do łóżka z właścicielem i nie wyleguje na fotelach czy kanapie.

Tym samym jest klatka dla fretki, jeśli ją nauczymy, że to jest jej miejsce, będzie ona tam spać i przebywać na odpoczynku. Temperament tych zwierząt sprawia, że mogą przesypiać nawet 18 godzin dziennie z przerwami, ale nie oznacza to, że są mało ruchliwe. Wręcz przeciwnie, bywa że chcą wszędzie zajrzeć, przemykają się niespostrzeżone i uwielbiają grasować. Dlatego zapewnić trzeba fretce miejsce do zabaw i akcesoria, by nie niszczyła ona przedmiotów domowych. Zabawa ze zwierzakiem jest równie ważna, gdyż pozwala nawiązać z nim kontakt, oswoić, przyzwyczaić do obecności w domu jeśli fretka jest ze sklepu.

Pupil nie będzie agresywny i skryty, jeśli będziemy się z nim bawić, brać na ręce. Tchórzofretki tolerują obecność kota lub psa w domu. Zwierzęta mogą razem przebywać, jednak zdarzają się wyjątki kiedy nie dochodzi do akceptacji obu gatunków. Może to być problematyczna sytuacja. Niestety w ogóle fretki nie tolerują chomików, świnek morskich ani królików, będą one obiektami ich polowań. Wynika to z faktu, że kiedyś używano fretek do polowań na króliki. Charakter fretki sprawia, ze bywa ona wścibska, wszystkiego ciekawa, odważna, co może momentami przerażać właściciela. Jednak jak każdy inny zwierzak daje się w pewnym stopniu wytresować i nauczyć dobrych nawyków.

Fretki wobec dzieci rzadko bywają naprawdę agresywne. Wypadki ugryzienia czy podrapania, to raczej efekt zaczepiania do zabawy. Jednak należy dziecko nie zawsze wie jak mocno może zwierzę przytulić i na ile można sobie pozwolić w zabawie z nim. Pod tym kątem najlepiej nie pozostawiać dziecka i fretki sam na sam bez uwagi dorosłego.